توصیه های درمانی در منزل برای مبتلایان به کرونا

1399/2/14 0:0

موارد خفیف بیماری کرونا به درمان دارویی احتیاج ندارند و استراحت در منزل و مراقبت های خانگی منجر به بهبود آن ها می شود.

کلیات توصیه های درمانی در منزل:

خودقرنطینگی و استراحت در بستر

    بیماران که علایمی از قبیل تب، سرفه و عطسه دارند، سعی کنند در منزل در اتاق جداگانه ای از سایر افراد که تهویه مناسب دارد بمانند. از تهویه مناسب مناطق مشترک منزل، مانند آشپزخانه، حمام و ... اطمینان حاصل شود.

    افراد مبتلا با سایر اعضای خانواده رابطه ی نزدیک (فاصله ی کمتر از 1 متر برای بیش از 20 دقیقه) نداشته باشند. محدوده فعالیت مشترک فرد مبتلا و سایرین باید به حداقل رسانده شود. به ویژه از مصرف غذا در کنار سایر عضای خانواده دوری شود.

     ظرف غذاخوری، قاشق، لیوان، مسواک، ملحفه، حوله، البسه و سرویس بهداشتی خود را از سایر افراد منزل جدا کنند.

     در منزل استراحت کرده و تا حد امکان از منزل خارج نشوند. از ملاقات با فرد قرنطینه باید پرهیز شود.

    فرد پس از 14 روز در صورت بهبود علائم و پیدا نشدن علائم جدید می تواند از قرنطینه خارج شود.

رعایت بهداشت فردی و اصول کنترل بیماری

    تمامی بیماران در منزل از ماسک ساده استفاده کنند. پرستار مراقب فرد قرنطینه شده نیز بایستی از ماسک استفاده کرده و پس از تماس با فرد قرنطینه شده باید بهداشت دست های خود را رعایت کند. هر ماسک را پس از 2 ساعت استفاده تعویض کنید. درصورت چرب یا مرطوب شدن ماسک نیز آن را تعویض کنید.

    هر روز با استفاده از مواد ضدعفونی حاوی کلر لوازم و اتاق خواب فرد مبتلا ضدعفونی شود. البسه و رخت خواب فرد مبتلا باید جداگانه و با آب گرم 60 تا 90 درجه شسته شود. اگر شست و شوی دستی انجام می شود باید دستکش استفاده گردد.

    هنگام عطسه، سرفه و آبریزش بینی باید از دستمال کاغذی استفاده گردد. به روش آموزش سازمان بهداشت جهانی دست و مچ خود را به طور مکرر شست و شو دهید. از تماس دست با چشم، دهان، گوش و سایر مخاطات بدن خودداری کنید.

    فرد مبتلا به هیچ وجه با افرادمسن و افراد دارای نقص ایمنی یا بیماری زمینه ای ملاقات نکند.

رژیم غذایی

    فرد بیمار بایستی مایعات، میوه ها و سبزیجات به ویژه مرکبات جدید و تازه را به مقدار فراوان مصرف کند. شیر، لبنیات، تخم مرغ نیز در رژیم غذایی باشد. از مصرف گوشت فاسد و فراورده های آن جلوگیری کنید. برای مصرف گوشت، آن را خوب پخته و از مصرف گوشت که به حالت کبابی است پرهیز کنید.

کنترل علایم خطر

    افراد در معرض خطر و قرنطینه شده باید روزانه وبه صورت تلفنی توسط مراقبین سلامت پیگیری شوند و درصورت بروز علائمی مانند تنگی نفس و تنفس دشوار، تشدید سرفه، عدم قطع تب، و کاهش سطح هوشیاری، اقدامات لازم طبق دستورالعمل ها به عمل آید. این علائم باید در دفترهای پیگیری ثبت گردند.

کلمات کلیدی:
درمان     کرونا.ویروس     منزل        

تاریخ بروز رسانی:   14 ارديبهشت 1399

تعداد بازدید:   ۳

 


چاپ
< >