توصیه های سازمان بهداشت جهانی در مراقبت از کرونا

1398/12/21 0:0

 

توصیه های سازمان جهانی بهداشت برای مراقبت‌های خانگی بیماران مشکوک به ابتلا کرونا و خانواده های آنها:

 

- لازم است که بیمار در یک اتاق مستقل با تهویه ی کافی ( مانند پنجره یا دری که باز شود) استراحت کند.

- لازم است که جابجایی بیمار در خانه و فضاهای مشترک خانه (مثل حمام، دستشویی و آشپرخانه) محدود شود. این فضاهای مشترک باید تهویه کافی داشته باشند.

- اعضای خانه باید در اتاق متفاوتی از فرد بیمار بمانند. در صورت عدم امکان، فاصله ی حداقلی یک متر را رعایت کنید.

- تعداد افرادی که از بیمار مراقبت می کنند را محدود کنید . به صورت ایده ال، یک نفر که در سلامت کامل است و هیچ بیماری زمینه ای ندارد را تعیین کنید. ملاقات سایر افراد تازمانی که تمام علایم ونشانه های بیماری برطرف نشده است مجاز نیست.

- بهداشت دست را بعداز هرگونه ارتباط با بیمار یا محیط اطراف او رعایت کنید. همچنین شستن دست‌ها قبل و بعد از تهیه غذا، قبل از خوردن غذا و استفاده از توالت و در مواقعی که دستان آلوده به نظر می رسند باید انجام شود.

- دستان بعد از شستشوی با آب و صابون ترجیحا با حوله ی کاغذی (دستمال کاغذی) خشک شوند و در صورت در دسترس نبودن آن از حوله ی پارچه ای خشک استفاده شود. زمانی که حوله خیس شد آن را عوض کنید.

- جهت جلوگیری از پخش ترشحات، لازم است که بیمار از ماسک طبی استفاده کند. در صورتی که ماسک طبی در دسترس نیست، دهان و بینی را در هنگام سرفه و عطسه با دستمال کاغذی یکبار مصرف بپوشانید .

- دستمال های پوشاننده دهان و بینی باید دور انداخته شوند یا به صورت صحیح تمیز شوند ( مثلا دستمال را با استفاده از صابون معمولی و آب بشویید).

- مراقبین باید در هنگام قرار گرفتن در اتاق بیمار ، ماسک پزشکی محکم و مناسب داشته باشند که دهان و بینی آنها را بپوشاند. ماسک هنگام استفاده نباید لمس یا جابجا شود . اگر ماسک توسط ترشحات کثیف یا خیس شود باید فورا با یک ماسک جدید و خشک جایگزین شود. ماسک باید با استفاده از تکنیک مناسب حذف شود - یعنی جلوی آن را لمس نکنید ، بلکه در عوض آن از پشت باز کنید. ماسک را بلافاصله پس از استفاده دور انداخته و شست شوی دست را انجام دهید.

- از ارتباط مستقیم با ترشحات بدن بیمار به خصوص ترشحات تنفسی ، دهانی و مدفوع پرهیز کنید . در هنگام ارتباط با ترشحات دهانی و تنفسی، مدفوع یا ادرار و سایر و مواد دفعی بدن بیمار از دستکش های یکبار مصرف و ماسک استفاده کنید . قبل و بعد از درآوردن ماسک و دستکش دستهای خود را بشویید.

- از ماسک و دستکش استفاده شده، مجددا ستفاده نکنید.

- برای بیماران از ظروف و ملافه مخصوص استفاده کنید . این مواد می توانند با آب و صابون شسته شده و مجددا استفاده شوند.

- برای تمیز و ضدعفونی کردن سطوحی که در اتاق بیمار به صورت مکرر لمس می شونداز این دستورالعمل استفاده کنید: ابتدا سطح مورد نظر را با صابون معمولی خانگی بشویید. بعد از شستشو باید از مواد ضد عفونی کننده معمولی خانگی که حاوی 0/5 درصد هیپوکلریت سدیم است (معادل 1 قسمت سفید کننده در 5 تا 9 قسمت آب) استفاده کنید.

- سطوح حمام و توالت را حداقل به صورت روزانه ضد عفونی کنید . ابتدا از صابون معمولی خانگی یا مواد شوینده برای تمیز کردن استفاده کنید. بعد از شستشوی اولیه باید از مواد ضدعفونی کننده معمولی خانگی که حاوی 0/5 درصد هیپوکلریت سدیم است استفاده شود.

- لباس ملحفه، حمام و حوله های بیمار باید به صورت منظم با آب و صابون و یا در ماشین لباسشویی در دمای 60 -90 درجه سانتی گراد با مواد شوینده ی معمولی شسته و کاملا خشک شود . لباس شسته شده را نتکانید و از تماس با مواد آلوده به پوست و البسه خودداری کنید.

- باید هنگام تمیز کردن سطوح یا لمس لباس یا ملافه آغشته به مایعات بدن بیمار، از دستکش و لباس محافظتی (به عنوان مثال پیش بندهای پلاستیکی) استفاده شود. در شرایط مختلف، می توان از دستکش های ظرفشویی چند بار مصرف یا یکبار مصرف استفاده کرد. دستکش های چندبار مصرف باید پس از استفاده ، با صابون و آب تمیز شوند و با محلول هیپوکلریت سدیم ٪0/5 ضد عفونی شوند. دستکش های یکبار مصرف (به عنوان مثال ، نیتریل یا لاتکس) باید پس از هر بار مصرف دور ریخته شوند. شستن دست ها را قبل و بعد از برداشتن دستکش انجام دهید.

- دستکش ، ماسک و سایر زباله های ایجاد شده در هنگام مراقبت از بیمار باید قبل از اینکه به عنوان زباله های عفونی دفع شوند ، داخل یک ظرف زباله درب دار در اتاق بیمار انداخته شوند.

- از مثلاً مسواک ، سیگار ، وسایل غذاخوری ، ظروف ، نوشیدنی ، حوله ، یا ملافه مشترک با بیمار، استفاده نکنید.

 

کلمات کلیدی:
توصیه     سازمان.بهداشت.جهانی     مراقبت     کرونا    

تاریخ بروز رسانی:   21 اسفند 1398

تعداد بازدید:   ۱

 


چاپ
< >