آیا ویروس کرونا می تواند باعث ایجاد تشنج در افراد مبتلا شود؟


1399/1/2 0:0
مقدمه:
عفونت های ویروسی می‌توانند باعث ایجاد تشنج یا تحریک آن در افراد مختلف خصوصا افراد مستعد یا مبتلا به صرع شوند. در کودکان نیز وجود تب‌ به هر علتی (مانند عفونت های‌ ویروسی) می تواند باعث ایجاد تشنج یا ‌تحریک‌ آن شود. با توجه به نقش تحریک کنندگی ویروس ها در ایجاد تشنج، حال پرسش این است که آیا ویروس کرونا می تواند باعث ایجاد تشنج در افراد مبتلا شود؟

 

شواهد موجود در زمینه پاسخ به سوال:

شواهد موجود نشان می دهد تب و سرفه، شایع ترین علائم در بیماران مبتلا به کرونا است و تشنج جزء علائم بالینی این بیماران نیست. در حال حاضر، اطلاعاتی که نشان دهد ویروس کرونا می‌تواند به طور اختصاصی باعث ایجاد تشنج یا تحریک آن در افراد مستعد مانند بیماران مبتلا به صرع شود، وجود ندارد. با این حال برخی از  مبتلایان به صرع می گویند که هنگام ناخوشی و بیماری، بیشتر دچار تشنج می شوند. بنابراین براساس شواهد موجود، می توان گفت تشنج یک علامت بالینی شایع یا اختصاصی در افراد مبتلا به ویروس کرونا نیست.


نتیجه گیری:

در حال حاضر اطلاعاتی که نشان دهد ویروس کرونا می‌تواند به طور اختصاصی باعث ایجاد تشنج یا تحریک آن در افراد مستعد مانند افراد مبتلا به صرع شود؛ وجود ندارد، و تشنج جزو علائم بالینی شایع و اختصاصی این ویروس نیست. افراد مستعد تشنج مانند بیماران مبتلا به صرع باید داروهای خود را به طور منظم مصرف نمایند و اقدامات محافظتی و پیشگیرانه در برابر این ویروس را انجام دهند و در صورت وجود علائمی مانند تب، سرفه و تنگی نفس پس از ثبت در سامانه سلامت، به مراکز درمانی مراجعه کنند.


منابع:

·  Yang, X., Yu, Y., Xu, J., et al. (2020). Clinical course and outcomes of critically ill patients with SARS-CoV-2 pneumonia in Wuhan, China: a single-centered, retrospective, observational study. The Lancet Respiratory Medicine.

·  Chen, G., Wu, D., Guo, W., et al. (2020). Clinical and immunologic features in severe and moderate forms of Coronavirus Disease 2019. medRxiv.

·  Jian-ya, G. (2020). Clinical characteristics of 51 patients discharged from hospital with COVID-19 in Chongqing, China. medRxiv.

·  https://www.uptodate.com/home/landing-preview-grouppractice

·  https://www.aesnet.org/about_aes/position_statements/covid-19

·  https://www.epilepsy.org.uk/info/daily-life/safety/coronavirus-covid-19

·  https://www.epilepsy.ie/content/epilepsy-and-coronavirus-updated

 

دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران


دریافت فایل پیوست

کلمات کلیدی:
ویروس.کرونا     کووید19     تشنج    

تاریخ بروز رسانی:   8 فروردين 1399

تعداد بازدید:   ۴


ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

< >