آیا ویروس کرونا از طریق نیش حشرات منتقل می شود؟


1399/1/2 0:0
مقدمه:
در حال حاضر بررسی های مختلفی به دنبال پیدا کردن سرمنشاء و میزبان ویروس کرونا هستند. از آنجایی که حشرات نیز یکی از بیماری‌زا‌ترین موجودات بوده و منشأ انتقال بسیاری از بیماری ها به انسان هستند، این سوال مطرح می شود که آیا احتمال انتقال بیماری ویروس کرونا (کووید 19) از طریق نیش حشرات نیز وجود دارد؟

 

شواهد موجود در زمینه ی پاسخ به سوال:

طبق گزارش‌های سازمان جهانی بهداشت تا به امروز هیچگونه اطلاعات و مدرکی که نشان دهنده انتقال ویروس کرونای جدید توسط حشرات باشد، وجود ندارد. هم چنین با مرور منابع و بررسی گزارشات مرکز کنترل بیماری های آمریکا و اروپا  هیچگونه شواهدی گزارش نشده است که تایید کند ویروس کرونا از طریق نیش حشرات منتقل می شود. در واقع ویروس کرونا یک ویروس تنفسی است که در درجه ی اول از طریق قطرات بزاق یا ترشحات بینی هنگام صحبت کردن، سرفه یا عطسه ی فرد مبتلا، یا آلودگی سطوح به این قطرات و ترشحات گسترش می یابد. از این رو برای محافظت از خود، به طور مرتب دست های خود را با آب و صابون یا شوینده های با پایه الکل ضدعفونی کنید. همچنین، از تماس نزدیک با هر فردی که سرفه و عطسه می کند اجتناب کنید.


نتیجه گیری:

تا کنون هیچ موردی مبنی بر انتقال ویروس کرونا با نیش حشرات گزارش نشده است و شواهدی در این زمینه وجود ندارد. از آنجا که ویروس کرونای جدید یک بیماری تنفسی است می توان با رعایت نکات بهداشت فردی و شستشوی منظم دست ها از ابتلا به این بیماری جلوگیری کرد.


منابع:

https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/advice-for-public/myth-busters

 

دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران


دریافت فایل پیوست

کلمات کلیدی:
ویروس.کرونا     نیش.حشرات     انتقال    

تاریخ بروز رسانی:   8 فروردين 1399

تعداد بازدید:   ۱


ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

< >