دوره نهفتگی بیماری کرونا چقدر است؟ آیا ویروس کرونا در زمان نهفتگی هم قابل انتقال به دیگران است؟


1399/1/2 0:0
مقدمه:
کرونا ویروس، خانواده بزرگی از ویروس ها هستند که عامل ایجاد بیماری های عفونی نظیر سارس، مرس و کووید-19 هستند. دوره‌ی نهفتگی به فاصله‌ی زمانی بین ورود ویروس به بدن و شروع علائم بالینی بیماری گفته می‌شود. دانستن دوره‌ی نهفتگی بیماری به مسؤولان بهداشتی و درمانی در کنترل کردن افراد حامل ویروس که علائم بالینی ندارند، کمک می‌کند تا از گسترش ویروس توسط این افراد به سایرین جلوگیری کنند. حال این سوال مطرح می شود که دوره نهفتگی بیماری چقدر است و آیا ویروس کرونا در دوره نهفتگی هم قابل انتقال به دیگران است؟

 

شواهد موجود در زمینه پاسخ به سوال:

تحلیل داده‌های کشور چین نشان می دهد که افراد مبتلا به ویروس کرونا علایم بیماری را یک تا 14 روز بعد از مواجهه با عامل بیماری‌زا نشان می دهند. براساس این داده ها، 50 درصد افراد طی 5 روز بعد از مواجهه با ویروس، علایم بیماری را نشان دادند. برخی منابع دیگر، دوره احتمالی نهفتگی را بین 0 تا 27 روز ذکر کرده اند. سازمان جهانی بهداشت دوره نهفتگی را بین 2 تا 10 روز، کمیسیون بهداشت ملی چین 10 تا 14 روز و مرکز کنترل بیماری های امریکا 2 تا 14 روز اعلام کرده است.
همچنین مطالعه ای در سنگاپور نشان داده است که در حدود نیمی از موارد (48 درصد)، سرایت بیماری از بیماران به افراد سالم زمانی بوده است که بیماران در مرحله نهفته و بدون علامت بیماری بوده اند. سازمان جهانی بهداشت هم گزارش کرده است که سرایت بیماری در مراحل اولیه بیماری بیشتر است.


نتیجه گیری:

 از آنجایی که احتمال انتقال ویروس توسط افراد بدون علامت و در دوره‌ی نهفتگی بیماری وجود دارد بهتر است افرادی که سابقه‌ی تماس محافظت نشده با بیماران قطعی مبتلا به کرونا دارند، حداقل تا 14 روز از تماس با دیگران خودداری نمایند (قرنطینه خانگی) و نکات بهداشتی نظیر شست و شوی دست ها و رعایت بهداشت فردی هنگام سرفه یا عطسه را رعایت کنند.


منابع:

1- Report of the WHO-China Joint Mission on Coronavirus Disease 2019 (COVID-19)
2- https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/hcp/faq.html
3- https://www.worldometers.info/coronavirus/coronavirus-incubation-period/
4. Bai Y, Yao L, Wei T, Tian F, Jin D-Y, Chen L, et al. Presumed asymptomatic carrier transmission of COVID-19. JAMA. 2020.
5. https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2020.03.05.20031815v1
5- The Incubation Period of Coronavirus Disease 2019 (COVID-19) From Publicly Reported Confirmed Cases: Estimation and Application

 

دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران


دریافت فایل پیوست

کلمات کلیدی:
دوره.نهفتگی     کرونا.ویروس     کووید19     انتقال    

تاریخ بروز رسانی:   8 فروردين 1399

تعداد بازدید:   ۳


ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

< >