آیا واکسنی برای پیشگیری از بیماری کووید 19 وجود دارد؟


1398/12/26 0:0
مقدمه:
همه‌گیری ویروس کووید 19 تهدید جدی برای سلامت و اقتصاد بین‌المللی است، به همین دلیل تولید واکسن در پیشگیری از این ویروس برای کنترل آن ضروری است.

 

شواهد موجود در زمینه پاسخ به سوال:

براساس گزارش سازمان جهانی بهداشت، تاکنون واکسنی برای پیشگیری از بیماری کووید 19 ساخته نشده است. اما برای کنترل انتشار این بیماری از روش‌های دیگری مانند حمایت‌های تغذیه‌ای، عوامل تقویت‌کننده سیستم ایمنی بدن، درمان‌های اختصاصی بیماری‌های عفونی در کنار حمایت‌های تنفسی برای افراد بیمار و بستری در مراکز درمانی استفاده می‌شود. به نظر می‌رسد بیشتر بیماران با همین مراقبت‌های حمایتی بهبود می‌یابند. البته سازمان جهانی بهداشت و شرکت ها و موسسات متعددی در حال تلاش برای یافتن واکسن برای پیشگیری از ابتلا به این ویروس هستند. اما زمان مورد انتظار برای نهایی شدن واکسن حداقل یک سال خواهد بود. بنابراین در غیاب واکسن، در حال حاضر، بهترین و‌ مؤثرترین راه برای محافظت از خود و دیگران، شستن مکرر دست‌ها، گرفتن جلوی دهان و بینی هنگام عطسه و سرفه و حفظ فاصله حداقل یک‌ متر از دیگران است. با توجه به این که کووید 19 عامل یک بیماری ویروسی است، آنتی‌بیوتیک‌ها برآن مؤثر نیستند و نباید برای پیشگیری یا درمان این بیماری مورد استفاده قرار بگیرند. 


نتیجه‌گیری:

تا این لحظه واکسنی برای ویروس کووید 19ساخته نشده است. ولی تحقیقات برای تولید واکسن علیه این ویروس در حال انجام است. در غیاب واکسن، بهترین و مؤثرترین راه محافظت از خود و دیگران در برابر این ویروس، روش‌های معمول پیشگیری شستن مکرر دست‌ها، گرفتن جلوی دهان و بینی هنگام عطسه و سرفه و حفظ فاصله حداقل یک‌ متر از دیگران است.


منابع:

 

  1. Zhang, L., & Liu, Y. (2020). Potential Interventions for Novel Coronavirus in China: A Systematic Review. Journal of medical virology
  2. https://www.who.int/news-room/q-a-detail/q-a-coronaviruses
  3. https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/about/prevention-treatment.html
  4. https://www.cdc.gov/coronavirus/mers/about/prevention.html
  5. https://www.nhs.uk/conditions/sars/

 

دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران


دریافت فایل پیوست

کلمات کلیدی:
واکسن     کووید19    

تاریخ بروز رسانی:   8 فروردين 1399

تعداد بازدید:   ۴


ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

< >